Derin Akyel – University of British Columbia – Sosyoloji

Sizce Marjinal Kültürü nedir?

Yardımsever, birlik içerisinde çalışmayı tercih eden, ilgili, algılı ve saygılı bireylerin bir araya gelerek güzel işler çıkarmasıdır. Çalışan, müşteri, stajyer ayırt etmeksizin herkesin bir arada görülmesi, fikirlerinin değerlendirilmesi, yalnızca iş kapasitesinin değil, kişisinin de sağlığına önem verilmesidir. Herkesi içten bir şekilde dinleyerek, birlik içerisinde konuşularak en uygun sentezin oluşturulması ve böylece bir sürü farklı açıyı değerlendirebilen, bütünsel ve güzel projelerin ortaya çıkışıdır.

Marjinal PN’de en çok etkilendiğin 5 şey?

– Bir sosyolojist olarak, belli sosyal konularda genel toplum bilgisinin yetersiz veya yanıltılmış olduğunu düşünüyorum. Bu konular karşıma çıktığında, Marjinal’de bilimsel bilgiye dayalı algıların olduğunu ve gerçek sorunlara gerçek çözümler bulunabilmesi adına bu bilgilerin düzenli olarak teyit edildiğine tanık oldum.
– Yeni mezun bir stajyer yerine katkıda bulunabilecek bir birey olarak görülmem ve yaptığım araştırmalara, yorumlara ve paylaştığım kaynaklara önem verilmesi.
– Ofisteki birçok hayvanın herkes tarafından sevilmesinin ve bakımının yapılmasının yanı sıra hayvan dostluğunun yalnızca ofiste değil, şirketteki herkeste var olması. Hayvanlarda bir sağlık problemi olduğunda veya birisine özel ilgi gerektiğinde herkesin içten bir şekilde elinden geleni yapması ve destek olması.
– İçi güzel bir sürü insanın, bu güzelliklerini dünyaya yaymasını sağlayabilen bir kültür içerisinde toplanması. Bir işe başlamadan detaylı araştırma yapıp, bir sürü farklı açıdan değerlendirerek faydalı, sağlıklı ve olumlu projelerin gerçekleştirilmesi.
– Gerek bilgi eksikliği sırasında destek gerek benim kafa karışıklıklarım sırasında sabır, gerek iş verilmeden önce müsaitlik sorulması olsun, yapılan işten önce çalışan kişinin ön planda bulunarak mutlu ve dolayısıyla istekli ve verimli bir iş ortamının yaratılması.

Marjinal PN’de hayal kırıklığına uğradığın 5 şey?

– COVID-19 dönemi içerisinde işe girmiş olduğum için Marjinal ofisine gidip bütün tüylü dostlar ile tanışamamak.
– Aynı sebeplerden dolayı, çoğunlukla telefon ekranından tanıyabildiğim insanlar ile yüz yüze görüşememek.
– İlk haftalarımda (kendi çekingenliğimden de kaynaklı olarak) oryantasyon ve iletişim konusunda biraz hazırlıksız kaldım fakat bunu henüz dile getiremeden çözümü sağlanmıştı bile.

Eklemek istediğin?

Marjinal’in çalışma ortamının çok değerli olduğunu, dünya çapındaki diğer şirketlerin de Marjinal’de olduğu gibi insanlara ve bilime önem vermeyi, hayvanseverlik gibi şirket değerlerini pazarlama yerine yardımseverlik için kullanmayı, içerisinde bulundukları konuları farklı açılardan değerlendirerek bütünsel kararlar almayı benimsemeleri gerektiğini düşünüyorum. Staj dönemim süresince ofise gidememiş olmak beni çok üzüyor. COVID-19 tehdidi yenildikten sonra ilk bulduğum fırsatta hem tanışmış olduğum, çok saygı duyduğum ve sevdiğim Marjinal ekibiyle, hem de henüz tanışamadığım ama resimlerini gördüğüm hayvanlarla yüz yüze görüşmek için yola koyulacağım.