Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz 1 Mayıs Özel

*Marjinal Porter Novelli WhatsApp Bülteni, yumruklar havada geliyor!

Bugün Spotify listemizle güzel ve güneşli günlere göz kırpıyor, motorları maviliklere süreceğimiz, emeğin ve dayanışmanın kazanacağı, adaletli ve pırıl pırıl yarınları selamlıyoruz!

https://open.spotify.com/playlist/47WZDSIX1HEHOali3qXaav?si=Bhghg4nnREG3dvnyEN2tdQ 

*Bugün 1 Mayıs kutlamalarının tarihine göz atmak istedik, afişi, sineması, toplumsal olayları ve nostaljisiyle günün anlam ve önemine dair özel öneriler derledik:

Ülkemizin yakın tarihine ışık tutan bir seçkiyle başlıyoruz. 1976 yılından bugüne dek 1 Mayıs için hazırlanan afişleri bu adreste görebilirsiniz:

http://disk.org.tr/2018/04/disk-1-mayis-afisleri-sergisi/

TRT Arşiv’in bu videosundan dünyada neler olduğunu izleyebilir, meydanların ve fabrikaların nostaljik görüntüleriyle mini bir zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz:

https://www.trtarsiv.com/ozel-video/almanak/almanak-1-mayis-121196

Şimdi sırada gerçek bir belgesel var, 32. Gün arşivlerinden Mehmet Ali Birand’ın anlatımıyla 77 olaylarını buradan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=c2YdLxNjqXg

Madem bugün bayram, biraz da yüzümüz gülsün…

Türk Sineması diyince akla gelen ilk isimlerden Kadir İnanır, 1976 yapımı İki Kızgın Adam filminde, gelmiş geçmiş en enteresan karakterlerden birini, sendikasız çalışan işçi kardeşlerini savunan bir delikanlıyı canlandırıyor.

Tam olarak o sahne burada ?  https://www.youtube.com/watch?v=8mOhujPuEhk

Tavsiye etmiyoruz ama “ben bütün filmi izleyeceğim” diyenleri böyle alabiliriz: https://www.youtube.com/watch?v=LPMyCihqb1o

*Günün sözü:*

Eğer;

Hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün, aydınlık karanlıktan güçlüyse…
Çaresi yok usta…
Biz kazanacağız…
Nazım Hikmet