Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #11

*Haftanın son iş gününde Marjinal Porter Novelli WhatsApp bülteni on birinci sayısıyla karşınızda

Bugün müzikler Marjinal’in genç dimağlarından Ferit Zoğlar’dan! Ferit bizi post-apokaliptik seslerle selamlıyor, şaşırtıyor, yer yer hafta sonuna hazırlıyor, azar azar ürkütüyor… Yani aslında biz de bunları ilk defa dinliyoruz, buyurun, birlikte şaşıralım: J

https://open.spotify.com/playlist/2CGlz2wchsQJawPT1CfNpp?si=DWBTygMXSfOxXlKgJJWDBA

*Evden çalışanlara özel günün önerileri:*  

Hiç yaratıcılık egzersizi yaptınız mı? Evet sanılanın aksine, yaratıcılığınız da sonradan pek güzel gelişebilecek bir kasınız gibi… Bu konuda kendi sınırlarınızı aşmanızı sağlayacak, hafta sonunuza renk katacak tüyolar ise şöyle sıralanıyor:

  • Yaratıcılık kasınızı her gün esnetmelisiniz. Mesela hepimiz biraz kitap, biraz haber, biraz sosyal medya okuyucusuyuz. Yaratıcılığınızı geliştirmek için bunlardan hangisine daha çok zaman ayırıyorsanız bu kez onu siz yazmayı deneyerek esneme hareketlerinize başlayabilirsiniz.
  • Masanın öbür tarafına oturduğunuz konu her neyse, kendinizi orada olmak için çok da zorlamayın, bıktırmayın… Tıkandığınız anda bulunduğunuz alandan biraz uzaklaşın, farklı bir şeyle uğraşın, kendinizi kısa sürede yeniden denemeye hazır hissedeceksiniz.
  • “Esneme” hareketlerinizi odaklanmanızı sağlayacak, tercihen sözsüz müziklerle destekleyin.
  • En yaratıcı ve üretken olduğunuz zamanı bulmaya yönelik denemeler yapın. Malum bu aralar hepimizin saatleri biraz karıştı ama hala kimileri günün ilk ışıklarıyla kimileri de gökteki yıldızlarla şarj oluyor!
  • Öğrenmeye ve yeniliklere açık olun. Dünyanın dört bir yanından müzeler kapılarını, orkestralar canlı performanslarını, eğitim platformları içeriklerini herkesle, bedelsiz paylaşmaya başladı. İşte size merak etmeniz, araştırmanız, keşfetmeniz için harika bir fırsat!

Çipetpet Sözlüğü ayağınıza geldi!

Yılların eskitemediği internet fenomeni, kuş taklitçisi Arnavut Şevket’i hatırladınız mı? Kendisinden “çipetpet” olarak öğrendiğimiz kuş seslerinin toplandığı ve biraz daha(!) detaylı bilgi sunan bu kaynak tam size göre!  Bilim insanları ve kuş gözlemcilerinin yanı sıra gönüllülerin de veri akışını desteklediği site, seslerin kaydedildiği lokasyondan öten kuşun Latince adına ve ötüşünün sebebine dek pek çok bilgi sunuyor. Kimi agresif bir isyan kimi de çiftleşme çağrısı olan lezzetli çipetpetler için hemen tıklayın: https://www.xeno-canto.org/

*Günün sözü:*

“Hayatta yapabileceğiniz en büyük hata, bir hata yapacağınızdan sürekli olarak korkmaktır.  Elbert Hubbard