Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #14

*Alışkanlık yapan Marjinal Porter Novelli WhatsApp bülteni 14’üncü sayısıyla karşınızda!*

Bugün kulaklarınızın pası Nevra Çankaya’nın seçtiği şarkılarla silinecek. Nevra “Müziğimiz gibi derdimiz de dünya ile ortak. O zaman verin kulaklarınızı dünyanın farklı dillerinin, inançlarının müziklerine” diyor ve bizi mini bir etnik müzik kuşağıyla buluşturuyor.

https://open.spotify.com/playlist/7fwroqDjLvbEt47U0ocJ8l?si=YIGkg3t8TVmgi7LI-7zCcg

*Evden çalışanlara özel günün önerileri:*  

Çalışma ortamınız ne renk? Masanızda, sandalyenizde, bilgisayar ekranınızın hemen arkasında, size hangi tonlar eşlik ediyor?

Bugün çevrenizde yapacağınız mini keşif ve bir iki dokunuşla, daha sakin ve verimli bir görsel dünya yaratmaya ne dersiniz? İşte renklerin gücü ve anlamları…

Mavi zihnimizi etkiliyor, rahatlatıyor… Güven duygusunu pekiştirirken iletişimi ve verimliliği destekliyor. Kalp atışlarını yavaşlatma, kan basıncı ve solunumu düzenlemeye yardımcı. Özellikle beyin fırtınası yapılacak alanlarda mavi tercih ediliyor.

Sarı canlandırıyor, enerji yüklüyor. Enerjisi biraz yüksek olduğu için sapsarı bir ortam biraz sinir bozabiliyor ama bir diğer yandan da iyimser yönümüzü yükseltiyor. Yüksek çalışma temposu olan ve yaratıcılık isteyen iş yerlerinde sarı kullanılıyor.

Kırmızı tabii ki kalp atışımızı hızlandırıyor, beyin dalgalarının aktivitelerini artırıyor. Hem iştahımızı kabartıyor hem de fiziksel hareketliliği destekliyor. Özellikle gece çalışılan alanlarda kırmızı ağırlıklı bir dekorasyon tercih ediliyor.

Yeşil ahenk ve denge sağlıyor, inovasyona ilham oluyor. Endişeyi azaltıyor, yaratıcılığı tetikliyor. Çok fazla bilgisayar olan ortamlarda yeşilin doğayı çağrıştıran gücünden faydalanılıyor.

Turuncu dayanıklılığı temsil ediyor ve coşku veriyor. Yaratıcı enerjiyi tetiklerken hevesimizi artırdığı için dinamik bir ortam gerektiren ofis alanlarında tercih ediliyor.

Gri nötrleme özelliği sebebiyle tercih ediliyor. Her yerin gri olduğu bir ortamda güven eksikliği yaşanacağından, turuncu ya da kırmızı gibi bir başka güçlü rengin özelliğini vurgulayacak şekilde kullanılıyor.

Beyaz, Yaratıcılık gerektiren alanlarda kullanılıyor. Özellikle geniş, bol pencereli alanlarda doğal ışıkla birleşerek ferahlık hissi uyandırıyor.

*Robotlar işimizi elimizden alacak mı?*

Yemedik, içmedik sizin için ilginç bir site daha bulduk! Bakalım robotlar işinizi elinizden alacak mı? Mesleğinizi yazıyorsunuz ve bu durumun gerçekleşme olasılığını görüyorsunuz J

https://willrobotstakemyjob.com/

*Günün sözü:*

Tatmin, herhangi bir konuda başarıya ulaşmakla değil, çabalamakla sağlanır. Gerçek zafer, var gücünle çabalamış olmaktır. Mahatma Gandhi