Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #16

* Marjinal Porter Novelli WhatsApp bülteni 16’ıncı sayısı şimdi burada.

Bugün Spotify hesabımız adeta bir karışık kaset. Cumhur’un seçtiği Türkçe pop şarkılarıyla haftanın son gününü biraz daha keyifli geçirebilirsiniz…

https://open.spotify.com/playlist/5re6EVFbNyYwCZCXrYUBrD?si=QoeUxnYoQw2ZYWYwQaIeAA

*Evden çalışanlara özel günün önerileri:*  

Uyku düzeniniz şaşmış, sabahları zor kalkıyor olabilirsiniz… Bugün size her yerden kolaylıkla temin edilebilecek ve faydaları çok da bilinmeyen biberiye yağıyla tanıştırmak istiyoruz. Hani şu zamanı durdurmak istediğiniz, “aklım bugün hiç çalışmayacak, eminim” dediğiniz o sabahlar vardır ya… Bir nefes biberiye yağının ayıltıcı etkisiyle artık o sabahlar geçmişte kaldı. Bu şifalı bitkinin pek çok kullanımı olmakla beraber, bitkilerin bilinçli tüketilmesi gerektiğini hatırlatıyor, bu yüzden önerilerimizi herkesin güvenle kullanabileceği çerçevede veriyoruz. Bu yüzden çayını, merhemini bir yana bırakıyor, Northumbria Üniversitesi’nin biberiye yağının hafızaya etkisi konusunda yaptığı bir araştırma sonucunu paylaşıyoruz: Biberiye kokan odadaki yaşlı bireylerin kısa süreli hafızada tutma performansı yüzde 15 artmış!

*“Keşke sadece güneş doğsa…”*

“Metabolizmamızdan dini ritüellere hayatımızın pek çok noktasına doğa yön veriyor. Ama ne yazık ki bize yetmemiş, seneler içinde plansız aydınlatmanın da ucunu kaçırmış, hayatımıza “ışık kirliliği” kavramını katmışız. Dünyanın herhangi bir yerinde ışık kirliliğinin durumunu incelemek isterseniz merak ettiğiniz bölgenin ismini yazmanız yeterli.”

https://www.lightpollutionmap.info/

*Günün sözü:*

“Bilmek yetmez; uygulamalıyız. İstemek yetmez; yapmalıyız.” Johann Wolfgang von Goethe