Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #23

*Marjinal Porter Novelli WhatsApp Bülteni 23’üncü sayısıyla karşınızda!

Spotify listemiz bugün Selin’de! Selin bu keyifli listesiyle denize, güneşe, yıldızlara ve şehre pencereden, hepimizin yerine el sallıyor.

https://open.spotify.com/playlist/7yknQsVbrFeHONtqh1mSey?si=EigZ0eE3Q4CAFFW1zxyclQ 

*Evden çalışanlara özel günün önerileri:*  

Bugün size hem eğlenceli hem de enteresan bir not tutma yöntemiyle tanıştırıyoruz: Mind Map yani Zihin Haritası! Bu not tutma tekniğinin temeli Exeter Üniversitesi’nden Dr. Gordon Howe ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçlarına dayansa da Tony Buzan tarafından İngiltere’de tescil ettirilen “Mind Map” ismi, ticari bir ürün haline geldi.

Kocaman bir boş kağıt ve rengarenk kalemleriniz hazırsa, başlıyoruz:

-Not alacağımız ana konuyu sayfanın merkezine yerleştiriyoruz. İster bir ev ister bir düşünce balonu ama mutlaka bu konunun adını yazarken onu temsil edecek bir şekil de çiziyoruz.

-Merkezden çıkan bağlantılarla konuyu başlıklara bölüyoruz. Bağlantıların her biri için renkli güzel kalemlerimizden bir tanesini seçmeyi unutmuyoruz.

-Her bir alt başlığı da yine onu temsil edeceğini düşündüğümüz, bize onu çağrıştıracak bir şekille destekliyoruz.

-Dinlediğimiz, hakkında not tuttuğumuz konuyu tıpkı beynimizdeki nöronlardan çıkan bağlantılar ya da bir ağacın kökleri gibi, ana konunun dalları şeklinde kağıdımıza yerleştiriyoruz.

Mind Map’in pratiğini bir kez kazandıktan sonra vazgeçemeyeceğinize söz veriyoruz!  Tebrikler, tıpkı sizin gibi Mind Map kullandığı bilinen Leonardo Da Vinci, Sir Isaac Newton, Walt Disney gibi dehaların yanında yerinizi aldınız!

*Işığın ve gölgelerin gücü adına! *

Bugün ışığın ve gölgelerin ressamı olarak bilinen Rembrandt’ın 12 önemli eserine hızlıca göz atmak ister misiniz?

https://artsandculture.google.com/story/nQXhJ-HLNgRMmw

*Günün sözü:*

Bir kez olan bir şey bir daha asla olmayabilir. Ama, iki kez olan bir şey kesinlikle üçüncü kez olacaktır. Paulo Coelho