Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #26

*Yeni haftaya Marjinal Porter Novelli WhatsApp Bülteni’nin 26’ncı sayısıyla başlıyoruz.

Spotify listemizi bu pazartesi Ferit’e teslim ettik. Ferit gün boyu sağanak yağan maillerin ve uzun süren toplantıların stresini atmak için thrash metalin gücünden faydalanmamızı öneriyor!

https://open.spotify.com/playlist/10vFgwrHFkmotDAtMScJl9?si=iPqnQIcVRSuo7E5gRJXaLw

*Evden çalışanlara özel günün önerileri:* 

Hem göz sağlığımız hem de mesailerimizin verimi adına bugün size aniden çalışma ortamına dönüştürdüğümüz özel alanlarımızın aydınlatması hakkında bazı öneriler derledik.

Görüş alanınızın ışığı direkt değil dolaylı bir şekilde almasını sağlayın ve sert ışıktan mutlaka kaçının. Yani çıplak bir lamba yerine abajurlarla yumuşatılmış ışık kaynakları, göz yorgunluğunuzu geciktirecek faktörlerin başında geliyor.

Oturma yerinizi ve yönünüzü seçerken ışığın nereden geldiğine de dikkat edin. Bilgisayar ekranınıza sizin arkanızdaki bir kaynaktan doğrudan yansıyan ışık siz fark etmeseniz de görüş kalitenizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Özellikle masanızın üzerinde kolay hareket edebilen ve açısı değişebilen aydınlatma elemanlarını tercih edin. Böylece ekran, kitap ya da el işi gibi farklı çalışma ihtiyaçlarınıza göre aydınlatmanızı da ayarlayabilirsiniz.

Eğer çalışma ortamınız gün ışığı alıyorsa çok şanslısınız! Başka hiçbir kaynak işinizi doğal ışık kadar kolaylaştırmayacak. Mümkün olduğunca gün ışığının gücünden faydalanırsanız hem kendinizi daha iyi hissedecek hem de daha az yorulacaksınız.

*Ah o gemide ben de olsaydım*

Bu linkten rastgele bir gemi seçip rotasını, büyüklüğünü, yapım yılını ve hızını öğrenebilir, içinde olup olmak istemediğinize de anında karar verebilirsiniz! ?

https://www.vesselfinder.com/

*İstanbul’u Dinliyorum Gözlerim Kapalı*

Kemal Kocatürk’ten dillere destan bir Orhan Veli şiiri daha… Bu kez Kocatürk bizi sokakların eski hallerini hatırlamaya ve İstanbul’u gözlerimiz kapalı dinlemeye davet ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=nvbZ9ZQGgKg

*Günün sözü:*

Tanıdığım başarılı insanların çoğu, konuşmaktan çok dinleyen insanlardır. Bernard M. Baruch