Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #27

*Marjinal Porter Novelli WhatsApp Bülteni’nin 27’nci sayısına hoş geldiniz.*

Spotify listemizi bugün Synthpop’a ayırdık. Tekno-pop olarak da anılan ve 1970’lerin sonunda ortaya çıkan bu tarzın son dönemdeki temcilcilerini bu listemizden dinleyebilirsiniz.

https://open.spotify.com/playlist/5tBfibDGM6KaY4dr9f2iuQ?si=mIy46F_wQ6uhKZ-gjI_szw

*Evden çalışanlara özel günün önerileri:* 

Evden çalışmanın hepimizin uyku düzenine sağlam bir yumruk vurduğunun farkındayız… Gözünü yatağından alamayanlara (yok bizimle ilgisi, sadece sizin için!) kaliteli uykunun püf noktalarını derledik.

  • Karanlığın gücünü hafife almayın. Çünkü metabolizmamızı onaran melotonin hormonu, gece saat 21.30 gibi başladığı faaliyetlerini 02.00-03.00 arasında zirveye taşıyor ve bunu ancak bu saatlerde, karanlık bir yerde uyursanız yapabiliyor.
  • Saat 16.00’dan sonra içeceğiniz kahve ve çay özellikle de kafeine alışkın bir bünye değilseniz uykunuzu yerle bir etmekten kaçınmıyor.
  • Her gün ihtiyacınızdan 30 dakika bile daha az uyumanın obezite ve diyabet riskini artırdığını biliyor muydunuz? Nasılsa hafta sonu uyurum diyerek hafta içindeki uyku saatlerinizden ödün vermeyin. Çünkü uyku bilimsel olarak “telafi edilebilen” bir şey değil.
  • Yatak odasındaki televizyon manyetik alanı sebebiyle zaten en büyük “günah”. Biliyoruz zor ama cep telefonu da bu konuda hiç masum değil ve ideal uyku ortamınızda ikisinin de yasaklı olması gerek.
  • Hem yemek hem de egzersizi uykuya dalmayı hedeflediğiniz andan en az 2 saat önce kesmiş olmanız, kesintisiz bir uyku için önemli.
  • Uykunuza da tıpkı en sevdiğiniz hobiniz gibi özen göstermeniz, zaman ayırmanız, programlamanız ve sadık kalmanız gerekiyor.
  • Tıpkı uykuya dalmak gibi uykudan uyanmak için de kendinize zaman tanımanız öneriliyor. Mutlaka işe başlama saatinizden en az yarım saat önce kalkarak kişisel bakımınız ve bir iki basit egzersiz ile hem zihnen hem de bedenen günü karşılayacak zamanı kendinize ayırmanız güzel olmaz mı?
  • Uykunuz esnasında bulunduğumuz ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmaması, gün içinde havalandırılmış olması ve uykuya özel kıyafetlerinizle, doğru yastık seçimiyle de fiziksel konforunuzun da desteklenmiş olması gerekiyor.
  • Kısacası siz uykuya özen göstermezseniz, o da sizi kolayca terk edebiliyor. 

Atlayın gidiyoruz, isterseniz siz kullanabilirsiniz!

Şimdi gönlünün çektiği bir şehirde arabayla tatlı tatlı gezerken radyo dinlemeyi kim istemez?

İstanbul, İzmir ve Antalya’nın da şehir seçenekleri arasında bulunduğu bu link, size o pembe hayalle hemen buluşturabilir!

https://driveandlisten.herokuapp.com/

*Günün sözü:*

Bir insanı cevaplarından çok sorularıyla yargılayın. Voltaire