Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #29

*Marjinal Porter Novelli WhatsApp Bülteni’nin 29’uncu sayısı geldi!

Marjinal Porter Novelli Spotify listesi Kerem’in seçimleriyle karşınızda! Kerem MFÖ’ye bir selam çakıyor ve Top 25 listesini paylaşıyor.

https://open.spotify.com/playlist/1locqWZ5Xn7wqG7So0iqgJ?si=R6Hjsp3TR3WNiNA13ZwE5Q

*Evden çalışanlara özel günün önerileri:* 

Çekmeceler, dolaplar, şifonyerler, askılar… Biriktirmenin aslında dispozofobi yani istifçilik olarak anılan bir kişilik bozukluğuna dönüşebileceğini biliyor muydunuz? Herhangi bir antidepresan ilaçla tedavi edilemeyen bu durum ancak bilişsel davranışçı terapilerle içgörü ve farkındalığın gelişmesi sağlanarak çözülebiliyor.

Hazır mevsim de değişmeye başlarken eşyalarınıza bir çeki düzen vermenizi sağlayacak, hepimizi istifçiliğin kıyısından döndürecek pratik önerileri sizin için derledik.

İş planı yapın: Önce düzenlemek istediğiniz her noktayı bir kâğıda yazın. Her şeyi aynı anda yapamazsınız ama tek bir çekmeceye odaklanıp onu mum gibi yapınca, gerisi mutlaka gelir. Üstelik “düzenlenecekler” listenizde günden güne üstünü çizeceğiniz her madde, size boşa kürek çekmediğinizi hatırlatacak.

Ayırın: Eşyalarınızı “tadilata/tamirata gidecekler”, “asla giyilmeyen/kullanılmayanlar” ve “her hafta en az bir kez elinize gelenler” olarak üç gruba ayırabilirsiniz. Böylece yerlerine yeniden yerleştirirken sürekli kullandıklarınızı en kolay erişebileceğiniz noktada tutabilirsiniz.

Acımasız ve katı olun: “O özel günde üzerimde bu vardı”, “bunu en yakın arkadaşıma verecektim” gibi romantik düşünceleri bir kenara bırakın, kendinizi kandırmayın. ? Varlığını bile unuttuğunuz eşyalarınız tam da bu düşünceler yüzünden, senelerdir orada beklemiyor mu?

Arşiv için hedef belirleyin: Kendinize ara sıra açıp bakacağınız 3 albüm, 2 kutu çocukluk eşyası ya da 1 çekmece eski kıyafet gibi limitler belirleyin. Bu limitleri aştığınızda arşivinizi yeniden gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.

Umutsuzca bir el atmanızı bekleyen sessiz ev arkadaşlarımızı hatırlamanın zamanı geldi artık, herkes iş başına! 

Adeta sihir gibi…

Sevdiği şarkıların kliplerini merak eden gerçek müzikseverler burada mı? İşte size minik bir hediye! Bu adreste Spotify listenizi anında YouTube listesine çevirebilir, sevdiğiniz şarkıların özlediğiniz klipleriyle hasret giderebilirsiniz.

https://playlistbuddy.com/

*Günün sözü:*

Kimse geriye gidip yeni bir başlangıç yapamaz ama herkes şu andan başlayıp yeni bir son yaratabilir. Carl Bard