Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #32

*Marjinal Porter Novelli WhatsApp Bülteni’nin 32’nci sayısı için kemelerinizi bağlayın

Marjinal Porter Novelli Spotify listesinde bugün sizi Melis’in efsane klasiklerden oluşan seçimleriyle baş başa bırakıyoruz. DJ’imiz Melis’in de dediği gibi: “Bazı şeyler hiç değişmez…”

https://open.spotify.com/playlist/7dHILyf6RfQgrtoyuSTPOY?si=-jTpimbdTPCzLKk7QaH88w

 *Evden çalışanlara özel günün önerileri:* 

Yurt dışına yapacağımız seyahatler, planladığımız tatiller uzun bir süre daha bekleyecek gibi görünüyor. Madem düşünmek için zamanımız bol, gelin çok bilinen programları bir kenara bırakıp nadir rotalara gözümüzü dikelim. İlk fırsatta size hayatınızın heyecanını yaşatacak bir yolculuğa çıkabilmeniz dileğiyle, işte o ülkeler…

  • Guernsey:Resmi adı Bailiwick of Guernsey olan Britanya Krallığı’na bağlı bu ada ülkesi, Manş Denizi’nde yer alıyor ve Normandiya bölgesine çok yakın bir konumda bulunuyor. Ünlü yazar Victor Hugo’nun 1856 ve 1870 yılları arasında sürgün hayatı geçirdiği adaya giderseniz, yazarın eşyalarının korunduğu ahşap oymalı mobilyalarla bezeli tarihi evini de gezebilirsiniz.

–       Saint Helena: Bizans zamanında yaşamış tarihi bir karakter olan Azize Helena’nın adını taşıyan ve yine Britanya Krallığı’na bağlı olan bu ada, Atlas Okyanusu’nun güney kesiminde yer alıyor. Fransa İmparatoru Napolyon, Waterloo Savaşı’nı kaybetmesinin ardından buraya sürgüne gönderilmiş ve adada hayatını kaybetmişti.

–       Tokelau: Pasifik Okyanusu’nda birçok mercan adasının bir araya gelmesiyle oluşan bu ada, Yeni Zelanda’ya bağlı. Muhteşem manzaraları ve maviyle yeşilin buluştuğu kıyılarının yanı sıra bir önemli özelliği de dünya üzerinde en az nüfusa sahip yerlerden biri olması. Bağlı bulunduğu Yeni Zellanda’ya olan mesafesi ise tam 3.500 kilometre.

–       Komorlar: Yakın çevresinde Mozambik ve Madagaskar bulunan bu ada ülkesi Comores olarak da biliniyor. Adındaki çoğul ekinden anlayacağınız üzere birden fazla adacıktan oluşmuş. Belgesel tadında bir tatil yapmak, vanilyalı ıstakoz denemek ve içeceğinizi toz şeker yerine şeker kamışıyla tatlandırmak isterseniz burası tam size göre.

–       Aruba: Burası da bir ada ve Hollanda himayesinde ama Venezuela’ya yakın. Tuhaflık bununla da bitmiyor, tıpkı Hollanda gibi dümdüz bir araziye sahip ve en yüksek noktası 188 metre. Yani Hollanda krallığı 1636 yılında kendisine gözlerden uzak bir “yazlık” seçmiş diyebiliriz. 20. Yüzyılın başlarında turizm patlaması yaşamış ve hala tropik iklimi, dalış deneyimleri ve 7 doğal köprüsüyle görülmeye değer.

Bunu dinleyen, bunu da dinledi!

Bu adrese yerli ya da yabancı en sevdiğiniz müzisyenlerden birinin ismini yazıyorsunuz, o da size “bu sanatçıyı dinleyenler bunları da dinledi” diyerek kocaman bir küme sunuyor.  Bakın bakalım içlerinde henüz keşfetmedikleriniz var mı?

https://www.music-map.com/

*Günün sözü:*

Kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin.

Jose Sarmago