Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #35

*Marjinal Porter Novelli WhatsApp Bülteni’nin 35’inci sayısıyla yeni haftaya bomba gibi bir giriş yapmaya hazır mısınız?

Spotify listemizle bugünü ustalara saygı kuşağı ilan ediyoruz! Melis’in seçtiği klasik müziğin efsaneleri burada.

https://open.spotify.com/playlist/416N3kUCNn77JSXR7HB9Ih?si=ndWGv86yR2GJ_2Jm9PHWhA

*Evden çalışanlara özel günün önerileri:* 

Hemen bir iki adım ötedeki mutfağımızda gizli formülleri keşfetmeye ne dersiniz? Bugün hepimizin ortak derdi olan bazı konuları, evdeki malzemelerle kolayca nasıl çözebileceğimizi açıklıyoruz!

Pırıl pırıl gülüşler: Bu aralar diş hekimlerimizi mecbur kalmadıkça ziyaret etmiyoruz, malum… Bütün gün sınırsızca tükettiğimiz çay ve kahvenin geride bıraktığı hain lekelerle “tadına doyamayacağınız” bir savaşa hazır mısınız? Çay kaşığının yarısı kadar karbonatı, ezip püre haline getirdiğiniz çileklerle karıştırın ve diş fırçanıza macun yerine bu karışımı sürün. Haftada bir bu karışımla dişlerinizi fırçalayın ve bembeyaz gülüşlerinizin tadını çıkarın.

Ev kazalarına dikkat: Kapı kolları, masa köşeleri… Görünmez kazalardan birinde nur topu gibi bir morluğunuz mu oldu? Bir demet maydanozu ufalayıp temiz bir havluya koyun, üzerinde de bir avuç buz ekleyin ve elinizle ağzını büzün. Dolu havluyu çok bastırmadan morluğun üzerinde 10 dakika kadar bekletirseniz hem acınız dinecek hem de bu bölgenin rengi çabucak normale dönecek.

Taptaze gözler: Biz yapmıyoruz da bir arkadaşımızdan duyduk, ekran başı toplantılardan sadece 5 dakika önce uyananlar varmış… Gözlerinizi dinlenmiş ve diri gösterecek, yorgunluğun izlerini hemen silecek iki yöntemden biri soğuk kaşık. Yatmadan önce buzdolabınıza koyacağınız iki kaşığı sabah ilk iş dolaptan çıkarıp göz altlarınızda birkaç dakika bekletmeniz yeterli. İkincisi ise soğuk süt. Birer parça pamuğu soğuk sütle ıslatıp beş dakika kadar kapalı gözlerinizin üzerinde tutarsanız hem ayılmanız kolaylaşacak, hem de görüntünüz tazelenecek… Bi’şey değil ?

Öksürük krizlerine son: Yarım çay bardağı bal, aynı oranda su, bir parça taze zencefil suyu, yarım limonun suyu ve yarım bardak toz şekeri bir ufak tencerede eritip güzelce karıştırın. Bu sıvıyı henüz sıcakken arzu ettiğiniz büyüklükte fırın kağıdına dökün, biraz sertleşince üstlerine pudra şekeri serpin. Tamamen kuruduklarında boğazınızı yumuşatacak ev yapımı pastilleriniz hazır!

Pi Gününüzü Öğrenin

Matematik fanlarına müjde! Bu adreste doğum gününüzü gün, ay ve yıl belirterek yazıp bu tarihin pi sayısı içinde kaçıncı basamakta yan yana geldiğini görebilirsiniz.

http://mypiday.com/

Pazartesi günü şiir günü

Bu haftanın Kemal Kocatürk yorumu efsane bir Orhan Veli şiiriyle geliyor. Kocatürk “Kimsenin anlatamadığı ‘o’nu Orhan Veli de anlatamamış.” diyor…

https://www.youtube.com/watch?v=r2DW22UMdJ0&feature=youtu.be

*Günün sözü:*

Herhangi bir sorunu çözmek için kendinize şu üç soruyu sorun: Birincisi, ne yapabilirim? İkincisi, ne okuyabilirim? Ve üçüncüsü, kime sorabilirim? Jim Rohn