Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #36

*Marjinal Porter Novelli WhatsApp Bülteni’nin 36’ncı sayısı sizlerle…

Bugün sizi Türkçe şarkılardan oluşan bir liste bekliyor… Bu şarkılar bize bir yaz akşamında ufuk çizgisinden batan güneşi, ona tatlı tatlı eşlik eden güneş yanığı sızısını ve soğuk bir bardak içecek eşliğinde dost sohbetleri yapılan o yaz akşamlarını hatırlatıyor. (Tıpkı diğer her şey gibi!)

https://open.spotify.com/playlist/5tIX8l8Ee4k23fm8bEmmzX?si=sKydiYeOTvKbMDFfBBZ1pg

*Evden çalışanlara özel günün önerileri:* 

Ev arkadaşlarının en kralı, en masrafsızı, en sessizi, en güzel görüneni, en kibarı, en kendi halindesi kim? Hayır tabii ki insan oğlundan değil, doğa ananın evlatlarından, yani bitkilerden bahsediyoruz. Mutluluk, ferahlık, bol oksijen için hiç bir karşılık beklemeyen, dört duvarınızı kendi ormanınıza çevirmenizi sağlayacak o güzelliklerden bazılarını sizin için derledik:

  • Kurdele Çiçeği: Yetiştirmesi en kolay iç mekan süs bitkilerinden biridir. Hem gölgeye hem aşırı güneşe uyum sağlar. Direkt gün ışığı almayan aydınlık bir yerde durabilir. Yaz aylarında aktiftir. Bol su verin ve ara sıra yapraklarını yıkayın. Kurdele çiçeği, ortama yayılan kimyasalları içine çekerek evinizdeki havayı temizler.
  • Benjamin: Yaprakları küçük olan Benjamin aslında minik bir ağaç görünümündedir. Evde yetiştirilen bitkilerin başında gelen Benjamin, yaz aylarında dışarıda da yaşayabilir. Ofislerde de çokça tercih edilen bu güzellik, yine evin havasını temizlemeye de yardımcı olur.
  • Pilea: Işığı geçiren ve yuvarlak eşi görülmemiş yapraklarıyla oldukça fotojenik bir bitkidir. Bakımı çok kolaydır, direkt güneş ışığı istemez. Bulunduğu ortamı sevdiğinde pembemsi beyaz çiçekler de açar. Boyu ise en fazla 30 cm’e kadar ulaşır.
  • Kılıç Çiçeği: Evlerde görmeye alışık olduğumuz türden bir bitki olan kılıç çiçeği fazla ışık ve su beklemez ve bunun da marifetlerinden biri havayı temizlemektir. Bir inanışa göre Peygamber Kılıcı olarak da bilinen bu bitkiyi yetiştirir ve boyunu bir metre kadar uzatırsanız, ev sahibi olabilirsiniz!
  • Aloe Vera: Bir tek Aloe Vera bitkisi bile tek başına tüm evin havasını yenileyebilir. Dalları size yanık, yara ve donmadan meydana gelen cilt deformasyonlarına şifa olacak harika bir sıvı hediye eder.
  • Bambu Palmiyesi: Meksika ve Orta Amerika’ya özgü güzel, kompakt bir bitki olan bambu palmiyesi, özellikle ofis ve çalışma ortamlarında pozitif bir görünüm sağlar. Direkt ışığa maruz bırakmadan yetiştirmeniz gereken bambu, havadaki benzen ve trikloretileni ararak ideal nemi sağlar.

BONUS: Kalp kalbe karşı. Yaprakları birbirine bakan minik kalpler şeklinde olan bu bitki aslında bir sarmaşık çeşidi. Bahçenizdeki toprakla bile bir saksıda kolayca yetiştirebileceğiniz bu tatlı bitki, tıpkı kalplerimiz gibi susuzluğa dayanıklı! ? Çiçek açmasını beklemeden size mutlu edecek bitkinin beraberinde bolca aşk getirmesini diliyoruz!

Eskiden nereler dutluktu?

Ülkelerin ve şehirlerin eski haritalarına göz atmaya ne dersiniz? İstanbul’un 18. yy’a kadar uzanan haritaları bu sitede.

https://www.oldmapsonline.org/

*Günün sözü:*

Yaşam, çözülmesi gereken bir sorun değil, yaşanması gereken bir gerçekliktir.  Soren Kierkegaard