Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #37

*Marjinal Porter Novelli WhatsApp Bülteni’nin 37’nci sayısı sizlerle…

Bugün evde Hey Yo! diyerek gezebilmeniz, şapkaları ters takıp bulduğunuz tüm zincirleri boynunuza dolayabilmeniz için rap şarkıları hazırladık!

https://open.spotify.com/playlist/7qQG3ovt7Ho60zWca52AzV?si=Mc3GJfrBRJy93VdKkM5ltA

 *Evden çalışanlara özel günün önerileri:* 

Yaşam alanımız kısıtlanmış olabilir ama hayallerimize kim karışabilir? Hayal bu ya, bir gün uzun ve eşsiz bir yolculuğa çıkarız, lazım olur diye, dünyanın dört bir yanından ilginç gelenekleri sizin için derledik.

Eller eller: Hindistan’a sağ elin ve sol elin işlevleri farklı. Yemek yerken yalnızca sağ elinizi kullanmanız öneriliyor. Çünkü sol elin işlevi, “tuvalet temizliği” ve bu elinizle yemek yemeniz… Bize de tuhaf geldi! Çin’de ise, özellikle iş görüşmelerinde çok önemli bir kural var: Kartlarımızı iki elimizle tutarak karşı tarafa uzatmak, yapılan işe saygıyı ifade ediyor. Öyle tek elinizle uzatmak yok!

Çatal bıçağa dikkat: Norveç’te sandviç, pizza gibi elle yemeye alışkın olduğumuz şeyleri de çatal bıçakla yemek gerekiyor, bu yüzden “bu acaba nasıl yeniyor” dediğiniz her şeyi siz her ihtimale karşı çatal bıçakla yiyin!

Sauna severler buraya: Finlandiya tam size göre! Başarılı bir iş anlaşması, kutlama, arkadaş buluşmaları… Pek çok sosyal aktiviteyi Fin Hamamı’nda yapmaya alışkın bu halk için, bu ortamlarda çıplak gezmek de son derece doğal, şaşırmayın… Kültürde öylesine yer etmiş ki bir atasözleri şöyle diyor: “Önce bir sauna ve sonra bir ev inşa et.”

Buna bayılacaksınız: İtalya’da bir yemeğin dibini “ekmekle sıyırmazsanız”, yemeği beğenmediğinizi düşünebilirler! Son lokmaya denk gelecek o son ekmek parçasını ayarlama konusunda milletçe deneyimliyiz neyse ki.

Vücut dilinin yeri ve önemi: Bulgaristan’da “evet” demek için kafamızı sağa sola sallamak, “hayır” demek için de aşağı yukarı sallamak gerekiyor. Tam tersine alışkın olduğumuz için bize garip gelse de çok kullanılan bu iki hareketi aklımıza iyice kazıyarak yolculuğa çıkmak faydalı olabilir.

 

 

 

 

 

Arada film de izleyin ama gerçekten, arada…

 

Sadece 5 saniyelik filmlerin olduğu eğlenceli bir adres bulduk. IMDB puanı yok ama mini eğlenceler için harika bir fırsat!

 

http://5secondfilms.com/

 

 

 

*Günün sözü:*

Biyolojik evrimin yapıtaşını genler, kültürel evrimin yapıtaşını ise fikirler oluşturur. Carl Sagan