Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #19

*Marjinal Porter Novelli WhatsApp Bülteni’nin 19’uncu sayısı şimdi burada!*

Spotify listemiz bugün Kerem’in ellerinde. “Uzun yoldan geldik, uzun yollara devam…” diyen Kerem’in şarkıları özlediğimiz yolları, sonu denizde biten yolculukları hatırlatıyor.

https://open.spotify.com/playlist/0jxowW2iL2qwyUmRJ7qmZC?si=DjRugVBoRmGzOijvHvZmRg

*Evden çalışanlara özel günün önerileri:*  

İş yerlerimizden, çalışma masalarımızdan uzaktayız kabul ama alışkanlıklarımız hep bizimle… Tıpkı onca dijital alternatife rağmen bazılarımızın yanından hiç ayırmadığı rengarenk kalemler ve çeşit çeşit not defterleri gibi! “El yazısıyla not tutmak gibisi var mı?” diyor, size Cornell Yöntemi’nden bahsetmek istiyoruz.

En yaygın not alma yöntemlerinden olan ve 1950’li yıllarda Cornell Üniversitesi tarafından geliştirilen bu sistemin kilit noktaları şöyle:

  • İpuçları için sayfanın sol üst köşesinden aşağıya doğru dar bir sütun oluşturun. Bu alanı konu başlıkları, olası sorular, anahtar kelimeler gibi öne çıkarmak istediğiniz mini başlıklar için ayırın.
  • İpuçları için ayırdığınız bölümün hemen yanındaki geniş alana asıl notlarınızı yazın. Yazdıklarınızı numaralandırma sistemi de kullanarak burada tutun.
  • Sayfanın en alt kısmına yatay olarak bir çizgi çekin ve burayı da özet için kullanın. Elinizdeki bilgileri bir iki net cümleyle burada özetleyin.

Bizce denemeye değer…

*Kendinize mektup yazmaya ne dersiniz?*

Kendinize gelecekte alacağınız bir mektup yazmaya ne dersiniz? İçinden geçtiğimiz şu günleri belki 5 sene sonra okumak istersiniz. İlginç olmaz mı?  Aşağıdaki adrese girin ve geleceğe bir hatıra bırakın…

https://www.futureme.org/

*Günün sözü:*

Yaşamdaki en büyük keyif, insanların yapamayacağınızı söyledikleri şeyi yapmaktır.  Walter Bagehot