Evdeyiz Ama Yalnız Değiliz #41

*Marjinal Porter Novelli WhatsApp Bülteni’nin 41. sayısı 41 kere maşallah diyerek geliyor…

Bu bültenimizde Onur’un seçimleri var. Onur listesi için “Bu liste, keşkelerinizle dolu 500T otobüsüyle kozmik bir yolculuğa çıkarak, yanınıza oturan amcanın kulağınıza karanlık enerjinin sırlarını fısıldarken sıkılıp “ya amca sen SSK’dan mı yoksa Bağkur’dan mı emeklisin?” diye sorarak evrenin dev bi karadelik tarafından yutulmasına sebebiyet verir” diyor. Yorum sizin…

https://open.spotify.com/playlist/06W8EMQWmZ0oBETiEoBIWZ?si=2ufGomA1SviL70XDZu1Mxw

*Evden çalışanlara özel günün önerileri:* 

Devir tasarruf devri malum. Bugün sizi ev ekonomisine Japon dokunuşu yapmanızı sağlayacak Kakebo yöntemiyle tanıştırıyoruz. Bütçenizdeki gereksiz ve dengesiz harcamalarınızın önüne geçecek bu yönteme göre, gelir gider kaydı yapmanız gereken durumlar için önemli adımlar şöyle sıralanıyor:

Her ayın başında sabit giderlerinizi ve toplam gelirinizi not almanız gerekiyor. Giderleri sınıflandırmak, bu kaydı tutmayı kolaylaştırıyor. Mutfak, eğitim, sağlık, ulaşım, konut gibi başlıkları belirleyerek her ay düzenli masraf yaptığınız alanları ve kırılımlarını tespit edebilirsiniz. “Diğer” başlığı altında ise sınıflandırılamayacak tüm kalemleri toplayabilirsiniz.

Giderleri kısmak için her bir başlığın üzerinde inceleme yapmanız öneriliyor. Örneğin mutfak başlığı altında satın aldığınız sebze meyvelerin hepsini tüketip tüketmediğinizi, tarihi geçmiş kaç ürünü hiç açmadan çöpe attığınızı düşünerek bir sonraki ay bu israfı önleyecek şekilde alışveriş yapmanız gerektiğini fark edebilirsiniz.

Başlangıç için her başlığa özel harcama listesi tutmanız öneriliyor. Bugünden itibaren önümüzdeki 30 gün boyunca alacağınız yakıtın fişlerini biriktirmekle başlayabilirsiniz. Yarattığınız her kategoride günlük harcamalarınızı kaydetmeye özen göstermelisiniz.

Temel giderlerden ve diğer harcamalarınızdan oluşan toplam masrafı, toplam gelirinizden çıkartarak birikim yapmanız için geriye kalan parayı bulacaksınız. Kategorilerinizin her birinden tasarrufa başladığınızda, kalan tüm parayı birikime yönlendirmelisiniz. Yani mutfak masrafınızı kontrol altına aldığınızda elinizde kalan fazla para, 37. ayakkabınızı alabileceğiniz anlamına gelmiyor ? Tüm fazlalıklar doğru kumbaraya!

Kakebonuz verimli olsun!

Orada neler oluyor?

Dünya üzerindeki bir çok şehirden kameralara erişebildiğiniz, “şuan orada neler oluyor acaba?” diyerek şehirleri canlı canlı izleyebildiğiniz keyifli bir site…

https://www.skylinewebcams.com/

*Günün sözü:*

Bir tırtılın üzerinde ileride kelebek olacağını gösteren hiçbir işaret yoktur. R. Buckminster Fuller